Na początku było piwo | Dorota Salus

NA POCZĄTKU BYŁO PIWO

Alkohol to coś znacznie więcej niż odurzająca używka. Od tysiącleci kształtował naszą kulturę, wpływał na rozwój języka, religii i sztuki.

– Nasi człekokształtni przodkowie któregoś razu spróbowali sfermentowanych owoców i od tego wszystko się zaczęło – mów Nathaniel Dominy, antropolog z Dartmouth College. – Picie jest tak integralną częścią człowieczeństwa, że nasz gatunek mógłby zwać się Homo imbibens (łac. bibere, pić) – wtóruje mu Patrick McGovern, archeolog biomolekularny z University of Pennsylvania. Obydwaj wraz z zasobnym gronem naukowców twierdzą, że to właśnie słabość do procentów skłoniła naszych praojców do zejścia z drzew. A następnie tchnęła w nich chęć rozwoju sztuki, religii i języka.

Z naszego, ludzkiego punktu widzenia etanol jest kuszącą substancją – sprawia, że czujemy się dobrze. Powoduje uwalnianie się w mózgu serotoniny, dopaminy i endorfin, czyli substancji chemicznych, które czynią człowieka szczęśliwym i bardziej spokojnym.

Dla naszych roślinożernych praojców etanol obecny w gnijących owocach miał jeszcze inne, bardziej przydatne zalety. Po pierwsze jego mocny, wyraźny zapach umożliwiał sprawne zlokalizowanie pożywienia. Szybko się trawił i, co ważniejsze w tamtych czasach, powodował szybkie wchłonięcie jedzenia i przyswojenie kalorii. Ostatecznie dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom odstraszał drobnoustroje i utrzymywał w zdrowiu naczelne. Słabość do procentowych napojów jest więc ewolucyjnym prezentem, który być może odziedziczyliśmy w genach.

W starożytnej Gizie piwem pojono robotników pracujących przy budowie piramid, a królewskim dostojnikom wkładano do grobowców miniaturowe naczynia do warzenia złocistego trunku, by mogli ulżyć sobie po długiej podróży w zaświaty. W starożytnej i średniowiecznej Europie przed bitwami wojowie tankowali na umór. Dziś nie jest inaczej. Przyjmuje się, że na świecie każdy człowiek powyżej 15 lat średnio sięga po drinka przynajmniej raz dziennie.

Skąd się wziął alkohol, dlaczego podbił nasze serca i przełyki oraz jak kształtował dzieje ludzkości – odpowiedzi, a także przepis, jak samemu uwarzyć piwo według receptury sprzed 4 tys.(!) znajdziesz w poniższym tekście.

Fot. Unsplash

Całość opublikowana w "National Geographic"

Całość artykułu dostępna w "National Geographic"